VR headsety

Přehled nejlepších brýlí pro virtuální realitu.

Typy VR headsetů

VR headsety fungující samostatně

Samostatně fungující VR headsety jsou optimálním zařízením pro uživatele vyžadující jednoduchost, snadnou přenositelnost i absenci kabelů.

Nezávislý běh těchto brýlí pro virtuální realitu je možný díky vlastnímu operačnímu systému a hardwarových komponentách vložených přímo do těla headsetu.

S vlastním hardwarem se nese i logická nevýhoda těchto headsetů - nízký výpočetní výkon oproti VR brýlým propojeným s externími výpočetními stanicemi. V případě některých samostaných VR brýlí je tato vlastnost eliminována podporou propojení s externím zdrojem výpočetního výkonu. Takové brýle poté disponují širokou využitelností.

Oculus Quest

VR headset Oculus Quest

Oculus Quest je aktuálně nejpoptávanějším VR headsetem na trhu. Zařízení Quest spadá do skupiny samostatně pracujících zařízení, přičemž prostřednictvím Oculus Link je umožněno jeho propojení s počítačem a tím pádem i přístupu k výpočetně náročnějším aplikacím a hrám.

Toto zařízení doporučujeme

VR boxy pracující v propojení s telefonem

VR headsety pro telefony můžeme označit za pouzdra smartphonu doplněná o čočky. Od použitého telefonu se tedy odvíjí i rozlišení obrazu, výkon, pamět a operační systém konečného VR zařízení.

VR headsety pro telefon jsou nejlevnějším typem headsetů. Prodávají se v papírovém (CardBoard) a plastovém provedení. Pro snadné ovládání mobilního VR je možné vložený telefon propojit skrze rozhraní blootooth s externím ovladačem. Externí ovladač lze koupit samostatně, nebo může být součástí balení VR boxu.

Při výběru VR boxu je třeba klást důraz na snadné vkládání a přitom dobré upevnění telefonu uvnitř boxu. Důležitým faktorem je i chlazení, světelná propustnost, možnost nastavení čoček a pohodlnost upevnění na hlavě.

VR box ColorCross

VR box ColorCross 0088

VR box ColorCross 0088 je levný plastový headset pro vložení mobilního telefonu. S headsetem je dodáván bluetooth ovladač pro snadné ovládání VR aplikací, včetně jednoduchých her. Výhodou je i možnost nastavení jednotlivých čoček boxu.

VR headsety určené k propojení s PC

VR headsety pracující v propojení s PC jsou vhodné pro běh výpočetně náročných her a aplikací. Od toho se odvíjí i požadavky na konfiguraci počítače.

Nejznámějšími brýlemi určenými k propojení s PC jsou zařízení HTC Vive. Jejich cena startuje na 20 tisících korunách. Zajímavou alternativou je zařízení Rift S od Oculusu. Tento set přijde zhruba na 15 tisíc. K samotnému VR headsetu je třeba počítat i s alespoň nízkými desetitisíci na nákup výkonného herního počítače.

VR headsety lze mít propojeny s počítačem pomocí kabelu, případně vzduchem přes VIVE wireless adaptér (nebo ekvivalentní řešení).

HTC Vive

VR headsety HTC Vive

Headsety Vive se vyrábí ve 4 základních řadách doplněných o další podkategorie. Finální nabídka VR headsetů umožňuje znalému uživateli zvolit si zařízení přesně dle jeho potřeb.

VR headsety pro propojení s konzolemi

Virtuální realita pro konzole je aktuálně podporována zařízením Sony PlayStation. Uživatelé Xbox si musí počkat a je otázkou, zda se vůbec dočkají. Poslední stanovisko Microsoftu k VR podpoře pro konzoli Xbox zní "Nemáme žádné specifické plány pro podporu virtuální nebo smíšené reality v zařízení Xbox. PC je pravděpodobně nejlepší platformou pro tento typ realit". Alespoň tak pravil Mike Nichols, vedoucí herní sekce v Microsoftu.

Zato uživatelé PlayStation si nemají na co stěžovat. Konzole umožňuje propojitelnost různých VR externích ovladačá které přijdou vhod při hraní více jak 500 dostupných VR titulů.

PlayStation 4 VR

PlayStation VR

VR kit pro PlayStation 4. Za cenu kolem 8000 dostanete VR brýle, sluchátka i kameru. PlayStation VR umožňuje rozšiřování pomocí externích zařízení.

Dostupných VR headsetů na trhu stále přibývá. Ne každý je však zajímavý. Vybrali jsme pro Vás výběr těch nejlepších. Tento seznam průběžně aktualizujeme.

VRapps.cz

VR headsety Oculus

Oculus Go

Základní brýle pro virtuální realitu od Oculusu, určené především z důvodu pro konzumaci běžného obsahu z 1 místa (videa, prohlídky, jednoduché hry) ve virtuální realitě (snímání jen 3 os). Pracují samostatně (OS Android). Prodeje headsetu skončí ke dni 18 prosince 2020.

Zobrazit headset na Alza.cz

Oculus Quest

Oculus Quest je samostatně pracující headset s OS Android a mnoha vylepšeními oproti modelu Go. Pracuje s výkonnějším hardwarem, používá jiné ovladače a zvládá snímat pohyb v 6 osách. Model Quest nabízí nejlepší rozlišení v rámci VR brýli od Oculusu a navíc je použitelný i v součinnosti s PC prostřednictvím Oculus Link.

Zobrazit headset na Alza.cz

Oculus Rift S

Model Rift S je modernizovaným původním headsetem Oculus Rift. Tento headset pracuje v součinosti s PC, díky čemu je umožněn běh i velmi výpočetně náročných aplikací a simulací. Model Rift S má shodné ovladače s modelem Quest.

Zobrazit headset na Alza.cz

VR headsety dalších výrobců

HTC Vive

VR headset HTC Vive je dostupný ve 4 řadách, které se dále větví do speciálních verzí. Všechny verze jsou přitom určeny pro propojení s PC. Nejnovější VR headset HTC Cosmos je podobný brýlím od Oculusu. Díky několika řadám odlišujícími se od sebe různými vlastnostmi jsou zařízení HTC Vive určené spíše pro odbornější uživatele, kteří přesně ví, co vybrat. Zařízení HTC Vive fungují s Amuled displeji které jsou oproti LED displejům vhodnější pro zobrazování aplikací s černým pozadím.

Zobrazit headsety na Alza.cz

PlayStation VR

VR headset PlayStation VR je určen k propojení s herní konzolí PlayStation 4. generace. VR headset je propojitelný s ovladači různých typů. Tento VR headset je určen především pro hraní her, kterých je k dispozici již vice jak 500.

Zobrazit headset na Alza.cz

VRgineers XTAL

XTAL je připravovaným headsetem česko-americké společnosti VRgineers specializující se na vývoj VR headsetů bez kompromisů. Tyto VR brýle určené pro profesionální použití nabízí zobrazení obrazu v rozlišení 5k (velmi vysoká úroveň kvality a věrnost obrazu), zabudovanou zvukovou kartu pro co nejlepší zvuk i funkce pro snadné ovládání a používání headsetu více uživateli.

Zobrazit headset na Alza.cz

Více zajímavých VR headsetů

Ptáte se

... a my s potěšením odpovídáme.

Nenašli jste na této stránce něco, co Vás zajímá? Dejte nám vědět.

Které headsety považujete za nejlepší?

  • Oculus Go - pro základní konzumaci VR bez požadavku na komplexnější funkcionalitu
  • Oculus Quest - jako VR headset pro běžné používání kdekoli a pro jakýkoli typ aplikací
  • Oculus Rift S - pro hraní výpočetně náročných her ve VR
  • HTC Vive Cosmos - pro potřebu konzumace výpočetně složitých VR aplikací ve vysokém rozlišení
  • Sony Playstation VR - pro majitele PlayStation zařízení
  • VRgineers XTAL - pro ty, co nesnáší kompromisy

Jaká je cena headsetů pro virtuální realitu?

Cena VR headsetu je odvislá od typu a parametrů. Základní VR headsety sloužící jako držák pro mobilní telefon startují na 200 kč, lepší verze stojí kolem 600kč. Standartní brýle pro virtuální realitu startují na středních tisícikorunách (6000 kč+) a končí v oblasti vyššách desítek tisíc korun. Standartní široce použitelné VR headsety se prodávají od 15 do 30 tisíc korun.

Jaký VR headset je nejlepší pro hraní her?

Volba optimálního VR headsetu pro hraní her je odvislá od požadovaných her a obchodu, ve kterém se nachází. Pro obecné hraní bez preference hry, nebo obchodu, jsme zastánci VR brýlí Oculus Quest, a to z důvodu využitelnosti tohoto zařízení jak pro hry v rámci Oculus Store, tak i obchodu Steam prostřednictvím propojení brýlí Quest s počítačem.

S jakou velikostí paměti VR headset volit?

Potřebná velikost paměti VR headsetu je odvislá od plánovaného využití. Samostatné headsety mají vlastní operační systém s pamětí a umožňují tedy v zařízení držet jakýkoliv typ obsahu. Velikost her pro virtuální realitu je v rozmezí od desítek megabytů po nižší jednotky gigabytů. Obecně je dostačující pamětí VR headsetů hodnota 64GB, nicméně pokud plánujete mít v headsetu větčí počet instalovaných her a aplikací, doporučujeme z douhodobého pohledu volit kapacitu vyšší, alespoň 128GB.

Jaký je rozdíl mezi VR headsetem, VR brýlemi a VR boxem?

Za VR headset se obecně považuje zařízení určené pro upevnění na hlavě za účelem zprostředkování virtuálního zážitku. Nezáleží při tom, jakým způsobem je obraz do čoček headsetu získáván. Může jít o vložený smartphone ve Vr headsetu, případně specializované zařízení zvané VR brýle. Obecně jsou nicméně oba výrazy zaměnitelné.

Častým označením je i VR box. Toto označení přešlo v obecnou znalost s příchodem VR obalu VR box určeného pro vložení mobilního telefonu.

Hledáte pomoc s výběrem správného vybavení pro VR?

K dosažení dokonalého a realistického VR zážitku je nutné spojení hladkého běhu aplikace, nejlepšého možného vykreslení obrazu, poskytnutí jednoduché ovladatelnosti, zpětné vazby i perfektního ozvučení.

Cílem výrobců je nabídnout tzv. all in one solution - VR headsety excelující ve všech těchto oblastech. Nicméně né vždy se toho daří z nejrůznějších důvodů dosáhnout a právě z toho důvodu VR headsety podporují propojení s externími hardwarovými komponentami - výpočetními stanicemi pro poskytnutí potřebného výpočetního výkonu, nejrůznějšími ovladači pro umožňení snadného a realistického ovládání i konektor pro připojení reproduktorů a sluchátek pro poskytnutí nejlepšího možného zvukového zážitku.

Pomůžeme s výběrem a nastavením všech hardware i software komponent

  • Vybereme optimálně výkonný, jednoduše ovladatelný all in one VR headset pracující samostatně
  • Zvolíme kombinaci optimálního telefonu a VR headsetu pro použití VR prostřednictvím telefonu
  • Najdeme optimální konfiguraci počítače (popř. notebooku) a vhodný VR headset propojitelný s PC
Poptat službu