Novodobé muzeum - historie spojená s osobními zážitky

Novodobé muzeum - historie spojená s osobními zážitky Tagy: Vizualizace, Aplikace, 3D Scan
| Publikováno dne

Čtyři a čtvrt kilogramů těžké 18. vydání katalogu Museums of the World vydavatele De Gruyter zachycuje 55 000 muzeí rozprostřených v 202 zemích světa. Pokud se podíváme jen na území České republiky, objevíme jich 484.

Na světě tedy existuje ohromné množství muzeí vystavujících enormní množství zajímavých exponátů. Proč existují, respektive, co je jejich smyslem? Portál Wikipedie odkazující se na již neexistující zdroj ICOM hovoří: Muzea jsou stálé nevýdělečné instituce ve službách společnosti a jejího rozvoje, otevřené veřejnosti, které získávají, uchovávají, zprostředkují a vystavují hmotné i nehmotné doklady o člověku a jeho prostředí za účelem výchovy, vzdělání a potěšení.. Tato bohulibá činnost má jen jednu potíž - člověk má za život možnost fyzicky navštívit pouze nepatrnou část muzeí.

Muzea součástí doby digitální

Fyzická muzea jsou obrazným zhmotněním historie - fyzických objektů, s fyzickými předměty ve fyzickém světě. Jenže, lidé dnes tráví čas, baví se a vzdělávají jinde - na internetu. Ačkoli se tento moderní svět může zdát "zkostnatělým" muzeím nenakloněn - opak je pravdou - muzea dnes mají šanci dosáhnou historicky nejvyšších návštěvností. Pravda, mluvím o jejich zdigitalizovaných verzích.

Technologie a nástroje pro fotogrammetrii dospěly do fáze, kdy je 3D scan objektů libovolné velikosti dostatečně kvalitní, rychlý, cenově dostupný a jednoduše proveditelný. To umožňuje provést kompletní digitalizaci muzeí včetně všech exponátů s následným zpřístupněním přes internet.

Pověšení na internet, ideálně pod vhodnou licencí umožňující další šíření, může přinést zcela nové možnosti zpřístupnění muzeí a jejich exponátů napříč různorodými aplikacemi. Příkladem jest Národní historické muzeum ve Štokholmu, které za pomoci softwaru CapturingReality.com přefotografovalo svoji budovu The Hallwyl Museum a vybrané exponáty do 3D modelů a následně je uvolnilo na internetu pod volnou cc licencí. Výsledkem jsou ke dnešnímu dni nejen 3 stovky tisíc shlédnutí na platformě sketchfab.com, kam byly modely nahrány, ale rovněž implementace muzejních modelů v řadě aplikací, jejichž prostřednictvím si je lidé mohou dále prohlížet - ku-příkladu si projít budovu Hallwylského muzea v aplikaci VRChat.

Zcela nový zážitek díky virtuální realitě

3D scan muzeí umožňující jejich pasivní zpřístupnění je dobrý začátek, avšak schází mu lákadlo i pro lidi, které až tak tradiční studium a objevování historie neláká. Zde současná doba poskytuje další benefit provozovatelům muzeí. Headsety pro virtuální realitu dospěly do plně použitelné podoby (jednoduchost používání, dostatečná kvalita zobrazení, příznivá cena) pro ospravedlnitelnou investici do interaktivního zpřístupnění exponátů prostřednictvím Virtuální reality. Představte si návštěvu muzea, u které si exponáty nejen prohlížíte, ale můžete si je vzít do ruky, prohlédnout ze všech stran, rozložit na jednotlivé komponenty i s nimi různě pracovat. Prohlédnout si dvě stě let staré dělo je vzrušující - ale moci jej dle dobových postupů nabít a vystřelit z něj - to přináší zcela nový zážitek podporující lepší osvětu o daném exponátu.

Vyjma interaktivních exponátů, muzea ve virtuální realitě díky digitálnímu zpracování umožňují jednoduché a bleskurychlé přesouvání se v čase, událostech i místech. O bitvě je vzrušující číst, ale... ve VR ji můžete zažít!

Přesouvat lidi časem i místem je skvělá schopnost, přesto, sběratelé vědí, že největší hodnota je v ucelené sbírce koncentrované na jednom místě. Ve virtuálním prostoru je nepředmětné, zda se přesouvá uživatel virtuální reality nebo prostředí kolem něj - s využitím Virtuální reality je možné koncentrovat nejhodnotnější předměty lidstva na jednom místě - v sekundě dostupném 4.5 miliardě lidem (počet lidí s připojením k internetu) přímo z jejich obýváku.

Současný stav

Aplikaci vycházející z myšlenky popsané v odstavci výše se mi nepodařilo doposud dohledat (někdy si zkusím najít čas k dohledání pár zajímavých historických 3D modelů a zpracovat funkční ukázku). Seznam 3D modelů muzejních exponátů s příběhem a  volnou licencí budu průběžně sdružovat v závěru článku - můžete využít pro vlastní zpracování). Zde, v závěru článku, jsem plánoval uvést odkaz na pár klasických virtuálních prohlídek muzeí, ale vše, co jsem našel, bylo extrémně nezáživné, takže se hledáním nebudu dále namáhat :).

Příloha: Muzejní modely pod CC licencí