Virtuální muzeum

Přineste uživatelum osobní nezapomenutelný zážitek z návštěvy muzea - nejen se na exponáty dívat, ale i moci si vše "osahat" a zažít v přímé akci.

Co si představit pod pojmem virtuální muzeum?

Virtuální muzeum je digitální dvojče fyzického muzea a všech jeho exponátů. Celé muzeum, případně jeho dílčí stanoviště, může být přístupné prostřednictvím headsetu pro virtuální realitu i běžného zařízení. Digitální forma přináší uživatelům možnost blízkého zkoumání i interakce s veškerými vystavenými artefakty bez rizika vzniku jakýchkoli škod - například, návštěvníkovi je umožněno vzít si do rukou historickou zbraň, dle pokynů ji nabít a následně z ní i vystřelit. Obdobným způsobem může zkoumat jednotlivé vrstvy brnění a dobového oblečení, stejně tak jako provádět nespočet dalších interakcí vedoucích k hlubšímu zážitku a pochopení funkce vystavených exponátů i samotné historie.

Proč uvažovat nad virtuálními prohlídkami?

  • Návštěvnící virtuálního muzea získávají násobně lepší osobní zkušenost a zážitek z vystavených exponátů
  • Využití možností nové digitální doby - muzeum a historie součástí zážitku v běžných aplikacích.
  • Virtuální muzea umožňují zpřístupnění i nejvzácnějších a nejohroženějších artefaktů
  • Virtuální muzea umožňují návštěvu muzea odkudkoli na světě
  • Virtuální muzeum umožňuje shromáždění všech dobových artefaktů světa na jednom místě
  • Fyzické VR stanoviště má schopnost zvýšit zájem o navštěvu muzea

Jaké jsou limitace pasivních virtuálních prohlídek muzeí?

Pasivní virtuální muzea umožňují vpodstatě jen běžnou virtuální prohlídku zpracovanou ve buď ve formě videa nebo hloubkovému 3D scanu prostoru rozšířeného o informativní vrstvu přiřazující informační obsah (text, web, 2D i 360° fotografii a video) k jednotlivým nascanovaným exponátům v prostoru.

Limitace se odvíjí od technologického zpracování - jediná možná interakce je "zprostředkovaná", řízena zadáními návštěvníka prostřednictvím obrazovky / myši / ovladače.

Kolik pasivní virtuální prohlídka muzea stojí?

Samotné nasnímání prostoru a doplnění informačních tagů k jednotlivým exponátům s využitím nástroje pro tvorbu virtuálních prohlídek je velmi levnou a rychlou záležitostí startující na vyšších jednotkách tisíc korun.

Konečná cena se odvíjí především na potřebném množství záživného obsahu, který může být potřeba vytvořit a přiřadit k exponátům prostřednictvím informačním tagů.

Přejít na stránku produktu

Jak se tvoří interaktivní virtuální muzeum?

Interaktivní virtuální muzeum může být pouhou digitální kopií skutečného muzea (pak se prostor muzea i jednotlivé exponáty převádí do 3D modelu pomocí fotogrammetrie), nebo probíhat ve zcela umělém či upraveném skutečným prostorem inspirovaném virtuálním prostředí vymodelovaném v 3D grafickém softwaru. Tytéž sofwary se používají rovněž pro přípravu k interaktivní práci s danými modely a případnou tvorbu animací. Finální aplikace se kompetují a programují v herním enginu.

Kolik vývoj interaktivního muzea stojí?

Cena realizace je silně závislá od počtu exponátů, které je potřeba zpracovat, finálním počtu interaktivních položek, dodatečném obsahu i velikosti prostoru virtuálního muzea.

Vývoj virtuálního muzea je srovnatelný s vývojem hry pro virtuální realitu - tvoří se prostředí i design zážitkového prožitku pro každý interaktivní předmět - to celé v historicky blízkém kontextu a zpracování.

Vývoj interaktivních VR aplikací

Zabýváte se tvorbou virtuálních muzeí?

V oblasti zpracování virtuálních muzeí se věnuji pouze interaktivní formě zpracování, nicméně mám vazby i na firmy zabávající se tvorbou pasivních (3D scan i video) virtuálních prohlídek. Rád Vás v případě potřeby zdarma propojím.

Kontaktovat Vladimíra Přejít na přehled produktů